Autor: STYKA Jan
Tytuł: W cerkwi
Technika: olej, tektura
Wymiary: 29 x 27,5 cm
Wymiary z oprawą: 41,7 x 39,5 cm
Sygnowany p.d.: "Jan Styka" (wydrapane w farbie)
Obraz posiada ekspertyzę wydaną przez Agencję Art Konsultant Adama Konopackiego.
OPIS PRACY:
Jan Styka znany jest przede wszystkim jako autor panoram, chociaż malował również obrazy na niewielkich formatach. Prezentowana praca przynależy do bliskiego akademizmowi nurtu, w którym artysta przedstawiał sceny rodzajowe z widocznym zainteresowaniem w aspektach kostiumologicznych. W obrazie Jan Styka przedstawił dwóch trzymających świece księży prawosławnych w bogato haftowanych szatach i czarnych kłobukach, w tle widoczne jest wnętrze cerkwi oraz zarys trzeciej postaci. Wzrok jednego z kapłanów spotyka się ze spojrzeniem widza. Ciepła kolorystyka oraz szkicowy sposób malowania oddają poważny nastrój trwającego w świątyni obrzędu, pozwalają poczuć zapach palonych świec i usłyszeć szum poruszających się, ciężkich szat.