Erweiterte Suche Erweiterte Suche
7

Wlastimil HOFMAN (1881-1970), "Wędrówka życia - autoportret artysty" (1966)

add Ihre Notiz
Losbeschreibung
Schätzungen: 4 474 - 8 949 EUR
Zusätzliche Gebühren: +5% / 3% Droit de suite

Autor: HOFMAN WLastimil
Tytuł:
Wędrówka życia - autoportret artysty (1966)
Technika: olej, płyta
Wymiary: 79 x 58 cm
Wymiary z oprawą: 92 x 71 cm
Sygnowany p.d.: "Wlastimil | Hofman | 1966

OPIS PRACY:
Temat autoportretu Wlastimil Hofman w późnym okresie swojej twórczości podejmował wielokrotnie. Chociaż po II wojnie światowej treści symboliczne w jego malarstwie uległy pewnemu ograniczeniu, namalowany w 1966 roku obraz "Wędrówka życia - autoportret artysty" jest wręcz przepełniony alegorycznymi znaczeniami. W prezentowanym dziele malarz zawarł swój kryptoportret w postaci niosącego na barkach Dzieciątko Jezus świętego Krzysztofa. Artysta przedstawił siebie jako starca - obraz jest więc wypowiedzią zmęczonego życiem, ponad 80-letniego malarza, który "dźwiga cały świat" wspomnień, przeżyć, cierpień, chorób, wojny. Symboliczne znaczenie pogłębia tu jeszcze widoczna w prawym górnym rogu obrazu tęcza, która podług kart Biblii jest z jednej strony symbolem przymierza Boga z ludźmi, z drugiej natomiast ma ona być tronem Chrystusa w czasie Sądu Ostatecznego. Element ten można rozumieć jako swoistą rozmowę artysty ze Stwórcą i malarską próbę rozliczenia się z zawartego przymierza, ale również jako świadomość zbliżającej się nieuchronnie śmierci.

Auktion
IV Kunstauktion
16 Juli 2020 CEST/Warsaw
Ausrufungspreis
4 251 EUR
Schätzungen
4 474 - 8 949 EUR
Endpreis
5 593 EUR
Mehrgebot
132%
Ansichten: 164 | Favoriten: 0
Auktion

Krakowski Dom Aukcyjny®

IV Kunstauktion
16 Juli 2020 CEST/Warsaw
Versteigerungsverlauf

Alle Lose werden versteigert

Auktionsgebühr
OneBid berechnet keine zusätzlichen Gebühren für das Bieten.
Gebotsschritte

Geschäftsbedingungen
Auktionsinfo
Über den Verkäufer
Krakowski Dom Aukcyjny®
Krakowski Dom Aukcyjny®
ul. Starowiślna 14
31-032 Kraków
+48124218190
Öffnungszeiten
Montag
10:00 - 18:00
Dienstag
10:00 - 18:00
Mittwoch
10:00 - 18:00
Donnerstag
10:00 - 18:00
Freitag
10:00 - 18:00
Samstag
Geschlossen
Sonntag
Geschlossen