Autor: DWURNIK Edward
Tytuł: Żołnierz i dziewczyna (1990)
Technika: olej, akryl, płótno
Wymiary: 65 x 54 cm
Wymiary z oprawą: 70,5 x 59,7 cm
Sygn. śr.d.: „ŻOŁNIERZ I DZIEWCZYNA”, p.d.: „E.DWURNIK | 1990”
Na odwrocie autorski opis.
OPIS PRACY:
Głównym
elementem prezentowanego obrazu Edwarda Dwurnika jest kompozycyjnie
wypełniający niemal całą płaszczyznę płótna budynek siedziby jednostki
wojskowej Wojska Polskiego, obok którego spacerują dwie kobiety z psami.
Tytułowa scena z żołnierzem w budce strażniczej i rozmawiającą z nim
dziewczyną, choć ukazana jest w centrum obrazu, ginie w
charakterystycznym dla malarstwa artysty natłoku szczegółów. Praca
utrzymana jest w pastelowej, błękitno-brązowej kolorystyce i porusza
częstą w twórczości Edwarda Dwurnika problematykę współczesnego
malarzowi życia społeczno-politycznego.