Advanced search Advanced search
13

Stanisław Ignacy WITKIEWICZ (WITKACY) (1885-1939), "Portret kobiety" (1930)

add Your note

Autor: WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY)
Tytuł: Portret kobiety (1930)

Technika: pastel, karton
Wymiary w świetle oprawy: 63 x 48,5 cm
Wymiary z oprawą: 75,4 x 60,7 cm
Sygnowany i datowany l.d.: "Witkacy | 1930 8 V | (T.C + Jur + Br)"

PROWENIENCJA:
- kolekcja prywatna
- kolekcja rodziny Totwenów

OPIS PRACY:
Typ portretowy C był typem wyjątkowym, przeznaczonym dla znajomych Witkacego. Za wizerunki w tego rodzaju artysta nie brał zapłaty, a wykonywał je zwykle na spotkaniach towarzyskich, pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających. Prezentowany obraz przedstawia kobietę o mocnych rysach twarzy. Uwagę widza od razu przykuwają przymrużone, z lekka podkrążone oczy modelki, stanowiące element kontrastowy względem większości prac artysty, w których oczy jako “zwierciadła duszy” były zwykle szeroko otwarte. Tajemniczości dodaje wizerunkowi również delikatny, niejednoznaczny uśmiech sportretowanej. Obraz posiada cechy znamienne dla twórczości Witkacego, takie jak ostre kształtowanie fałd w obrębie ramion modelki, "szrafunkowe" opracowanie twarzy i wykorzystanie dynamicznej, mocnej kreski budującej poszczególne elementy kompozycji. Mistrzowsko ujęta została również modna fryzura kobiety, której lśniące fale malarz znakomicie podkreślił zygzakowatymi akcentami jasnego pastelu.

Biografia Witkacego dostępna jest na stronie Krakowskiego Domu Aukcyjnego [ZOBACZ]

Auction
5th Auction of Works of Art
29 October 2020 CET/Warsaw
Start price
21 158 EUR
Hammer price
21 604 EUR
Overbid
102%
Views: 125 | Favourites: 1
Auction

Krakowski Dom Aukcyjny®

5th Auction of Works of Art
29 October 2020 CET/Warsaw
Lots bidding

All lots are listed to bid

Buyer's premium
OneBid does not charge additional fees for the bidding.
Bid increments

Terms and Conditions
About the Auction
About the Seller
Krakowski Dom Aukcyjny®
Contact
Krakowski Dom Aukcyjny®
ul. Starowiślna 14
31-032 Kraków
+48124218190
Opening hours
Monday
10:00 - 18:00
Tuesday
10:00 - 18:00
Wednesday
10:00 - 18:00
Thursday
10:00 - 18:00
Friday
10:00 - 18:00
Saturday
Closed
Sunday
Closed