Krakowski Dom Aukcyjny® pragnie zaprosić do zapoznania się z pierwszymi obiektami z katalogu monograficznej XXII Aukcji Dzieł Sztuki zatytułowanej Wlastimil Hofman - życie i twórczość (edycja III), która odbędzie się 2 marca 2023 roku w Krakowskim Domu Aukcyjnym [ul. Starowiślna 14, Kraków].
__________________________
Wlastimil Hofman, artysta uważany za
najwybitniejszego kontynuatora symbolistycznej sztuki Jacka Malczewskiego, zyskał uznanie w już w czasach jemu
współczesnych. Obecnie jego dorobek nadal cieszy się zainteresowaniem, a przy tym odkrywane są również wciąż nowe aspekty życia i twórczości Wlastimila Hofmana, co wzmacnia jeszcze rangę artystyczną tego malarza.
Prezentowany katalog monograficznej XXII Aukcji Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego stanowi już trzecią edycję cyklu licytacji zatytułowanych "Wlastimil Hofman – życie i twórczość". W ofercie znalazły się prace z różnych okresów sztuki Wlastimila Hofmana, począwszy od lat 20. aż do ostatnich lat życia artysty.
W katalogu znalazło się ponad 30 wykonanych w różnych technikach prac Wlastimila Hofmana. Uwagę koneserów może zwrócić szeroki wachlarz tematyczny oferowanych dzieł - prezentujemy zarówno portrety, pejzaże, sceny rodzajowe, jak i przykłady alegorycznej sztuki symbolizmu.
Katalog otwiera znakomita, łącząca rodzajowość z symbolizmem, charakterystyczna dla sztuki Wlastimila Hofmana kompozycja "W zimowym pejzażu" (lot 1) z dwójką dzieci ujętych na krajobrazowym, ożywionym poboczną sceną tle. Czas powstania obrazu można określić na lata międzywojenne. Co istotne, prace z tego okresu są najbardziej cenione wśród kolekcjonerów twórczości artysty.
Dominantę wśród wystawionych prac stanowią obrazy olejne, w ramach licytacji będzie można zakupić również kilkanaście rysunków. W tej kategorii warto wspomnieć o pracy "Moulin Rouge" z 1925 roku (lot 8), stanowiącej swoiste echo pobytów Wlastimila Hofmana w Paryżu.
Niezwykle interesujące są również oferowane przedstawienia aktów. W katalogu znalazł się m.in. dwustronny, akademicki szkic studiów ciała męskiego modela (lot 30), ale także kilka prac w tematyce aktu kobiecego (lot 16, lot 27), w tym ujęte ze znakomitym wyczuciem formy i barwy studium olejne na płótnie (lot 15, "Studium nagości").
Uwaga koneserów sztuki Młodej Polski skupiona zostanie prawdopodobnie na rysunkowych pracach "Boże Narodzenie" (1945; lot 6), "Eloe | Muzykujący anioł" (lot 7) oraz "Pochód malarzy" (lot 29) otwierających przed widzem szerokie możliwości interpretacyjne.
Tułaczka Wlastimila Hofmana - obrazy z czasów II wojny światowej
Prace z pierwszej połowy lat 40. są niezwykle istotne w analizie przemian w twórczości Wlastimila Hofmana. W tym okresie w sztuce artysty zaszły zmiany, które pozwalają lepiej zrozumieć kierunek, w jakim podążała ewolucja stylu późnych prac malarza.
W 1939 roku Hofmanowie byli
zmuszeni do ucieczki z Polski. Celem ich wędrówki
okazał się Bliski Wschód. W miastach Palestyny i Izraela znaleźli w
schronienie trudnych czasach wojny. Obrazy i rysunki z tego okresu to swoisty pamiętnik historii życia i przymusowej podróży, która miała zakończyć się dopiero w 1946 roku.
W kontekście prac z czasów wojny warto przyjrzeć się bliżej katalogowej pozycji nr 2 - malarskiemu portretowi wnętrza Hagii Sophii w Stambule z 1940 roku. Ciekawy jest kulisowy schemat ujęcia, mistrzowskie jest również oddanie strumienia światła, które miało przecież w architekturze i sztuce sakralnej znaczenie symboliczne.
Interesującą pracą jest również lot 5 "Pędzle w spoczynku - środkowa część tryptyku "Przymusowy odpoczynek" (1946) - część zespołu poruszającego temat epilepsji tropikalnej, na którą cierpiał w czasie pobytu na Bliskim Wschodzie
Wlastimil Hofman.
Wlastimil Hofman i Szklarska Poręba
Duża część oferowanych prac pochodzi z późnego okresu twórczości Wlastimila Hofmana, tj. z lat 50. i 60. - czasów, kiedy artysta przeniósł się do Szklarskiej Poręby i znalazł spokój w zaciszu "Wlastimilówki".
W tym okresie malarz pozostawał aktywny artystycznie, malował portrety (najchętniej osób z bliskiego otoczenia - żony, Wacława Jędrzejczaka (lot 18) i innych przyjaciół (m.in. dra Jana Freundlicha i jego córki, Marii - lot 9 i 10)) oraz kompozycje rodzajowe nierzadko ukazujące inspiracje sztuką ludową i dające wyraz głębokiej religijności artysty, jak np. przedstawienie muzykującego "Skrzypka przed kapliczką" (1966, lot 21).
PRZEBIEG AUKCJI
XXII Aukcja Dzieł Sztuki: Wlastimil Hofman - życie i twórczość
odbędzie się z udziałem publiczności, 2 marca 2023 roku o godzinie 18.30
w siedzibie Krakowskiego Domu Aukcyjnego - ul. Starowiślna 14, Kraków. Rejestracja uczestników rozpocznie się o godzinie 18.00.
W licytacji można także wziąć udział składając zlecenie z limitem, zlecenie telefoniczne oraz licytować live na bid.kda.pl
W razie pytań dotyczących udziału w aukcji, zapraszamy do kontaktu.
Wystawa przedaukcyjna: 15 II-2 III 2023 r., Krakowski Dom Aukcyjny® [ul. Starowiślna 14 - Kraków], poniedziałek-piątek, godz. 10.00-18.00.
Jeśli życzą sobie Państwo więcej zdjęć obiektów prosimy o kontakt.
__________________________
Zachęcamy również do zgłaszania prac na kolejne aukcje Krakowskiego Domu Aukcyjnego. Więcej informacji [TUTAJ]