Na X Aukcję Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego zapraszamy kolekcjonerów oraz miłośników polskiej sztuki XIX, XX oraz XXI wieku.

Katalog aukcyjny prezentuje zróżnicowaną i szeroką ofertę dzieł z zakresu sztuki dawnej. Na aukcji wylicytować będzie można prace znakomitych artystów, a zarazem czołowych reprezentantów historii sztuki polskiej – Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Stefana Filipkiewicza, Kazimierza Sichulskiego, Sotera Jaxy-Małachowskiego czy Bronisławy Rychter-Janowskiej.
Obiektem wyjątkowym w tej kategorii jest przedstawiające unikatową wartość kolekcjonerską dzieło Stanisława Masłowskiego – drewniany wachlarz ukazujący scenę ułańską usytuowaną pod dekoracyjną kwiecistą girlandą z herbem Królestwa Polskiego.

W katalogu aukcji Krakowskiego Domu Aukcyjnego – już poniekąd tradycyjnie – znalazła się imponująca liczba obrazów Wlastimila Hofmana, tym razem w czasie czerwcowej licytacji zakupić będzie można aż dziesięć prac olejnych jednego z mistrzów polskiego symbolizmu. Dzieła pochodzą z różnych etapów twórczości artysty, reprezentują zarówno melancholijny, najbardziej poszukiwany przez kolekcjonerów okres związany z latami 20., jak i bardziej ekspresyjne prace z czasu II wojny światowej.

Szeroko reprezentowana jest również twórczość innych krakowskich artystów: Adama Setkowicza, Alfonsa Karpińskiego oraz Jerzego Kossaka.
W przypadku pierwszego z wymienionych malarzy uwagę zwraca przede wszystkim wyjątkowy, wielkoformatowy obraz olejny o tematyce religijnej "Madonna". Dzieło to zdecydowanie wyróżnia się na tle najczęściej pojawiających się na rynku niewielkich akwarel o charakterze rodzajowym. Warto przyjrzeć się również "Gęsiarce", w której Adam Setkowicz znakomicie oddał barwność ludowego stroju i radość życia polskiej wsi w pierwszych dekadach XX wieku.
Alfons Karpiński już za życia był artystą cenionym przede wszystkim za pełne elegancji martwe natury. W katalogu X aukcji znalazły się cztery prace malarza o tej tematyce – trzy bardzo klasyczne, z bukietami kwiatów oraz jedna "owocowa" kompozycja z fajansowym talerzem.
W katalogu pojawiło się aż pięć obrazów Jerzego Kossaka ukazujących zarówno rodzajowe sceny ułańskie, takie jak pojenie konia, jak i motywy legendarne, tutaj konkretnie wizję św. Huberta. Wśród wystawionych na aukcji obrazów Jerzego Kossaka szczególnie interesujący jest "Napoleon ze sztabem obserwujący przeprawę wojska przez Dniepr" (1929) - ujęcie historycznej sceny z czasów napoleońskich na płótnie o imponujących rozmiarach. Dzieło tak rozbudowane kompozycyjnie i stosunkowo niepowtarzalne (choć nawiązujące do częstych w twórczości Kossaka przedstawień wizji Napoleona) to rzadkość na rynku sztuki.

Katalog X Aukcji Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego powinien zainteresować miłośników gór i malarskich pejzaży tatrzańskich. Poza licznymi portretami Tatr autorstwa Michała Stańki oraz jego syna – Leszka, w ofercie znalazło się m.in. pastelowe ujęcie Morskiego Oka namalowane przez Leona Wyczółkowskiego czy zimowy widok zakopiańskiej Chycówki wykonany przez malarza i architekta o niezwykłym znaczeniu dla rozwoju polskiego narciarstwa – Stanisława Barabasza.

Na aukcji wylicytować będzie można również dzieła klasyków współczesności, takich jak Edward Dwurnik, Roman Zakrzewski, Kiejstut Bereźnicki czy Rafał Olbiński. W katalogu pojawiły się także dzieła artystów, których sztuka w ostatnich miesiącach spotyka się z coraz większym zainteresowaniem – surrealistyczny "Pielgrzym" Jarosława Jaśnikowskiego, nastrojowe "Drzewa" Józefa Oraczewskiego czy pełne wyszukanej elegancji "Lato" Tomasza Kosteckiego.
Współczesne środowisko krakowskie reprezentowane jest przez dzieła Iwony Demko, Eugeniusza Gerlacha i Mariana Gołogórskiego.

Wszystkie obiekty z oferty można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej, która będzie trwać od 15 do 29 czerwca 2021 w Krakowskim Domu Aukcyjnym [ul. Starowiślna 14 - Kraków] od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00.

Jeśli życzą sobie Państwo więcej zdjęć obiektów, zapraszamy do kontaktu.


Popularne

 

Jarosław JAŚNIKOWSKI (ur. 1976), "Pielgrzym" (2005)

4 241 EUR
 
 
 
 

Jacek MALCZEWSKI (1854-1929), "Portret siostry artysty" (1918)

2 009 EUR
 

Julian FAŁAT (1853-1929), "Sosny pinie" (1881)

424 EUR
 

Tomasz KOSTECKI (ur. 1964), "Lato" (2009)

2 009 EUR
 

Jerzy KOSSAK (1886-1955), "Przed dworkiem" (1940)

2 679 EUR
 

Wlastimil HOFMAN (1881-1970), "Zamyślenie" (1926)

4 464 EUR
 

Edward DWURNIK (1943-2018), "Warszawa – Zamek"

848 EUR
 

Wlastimil HOFMAN (1881-1970), "Starość i młodość"

4 911 EUR
keyboard_arrow_up
add